• Barbaros Hakan ÜNAL - Agricultural Engineer

DOĞRU GÜBRE NEDİR


DOĞRU GÜBRE NEDİR ?

Bitkilerin ihtiyacı olan, 30 macro ve micro elementin yarısını bile barındırmayan gübreleri , öyle bir pazarlıyorlar ki , çiftçi /üretici kardeşlerimize , akşama Ayçiçeği eve gelip bulaşıkları yıkayıp , ütüyü yapıp tarlaya geri dönüyor sanırsınız. Arkadaşlar , küçük farklar için gereksiz masraflar yapmayın. Zamanınıza , toprağınıza,mahsülünüze,emeğinize yazık etmeyin. En kötü gübre bile az da olsa fayda eder.

KRİTERİNİZ; ✅KALİTELİ , ✅RAF ÖMRÜ UZUN, ✅NEMATODLARA DAYANIKLI , ✅YAĞ/PROTEİN ORANI YÜKSEK, ✅ERKENCİLİK SAĞLIYAN, ✅AĞIRLIĞI ,RENGİ VE LEZZETİ ile sizi memnun eden MAHSÜL ✅GÜÇLÜ BİTKİ VE TOPRAKLAR olmalı.

Ve bunun içinde aldığınız gübrenin 30 makro ve mikro elementi barındırması ve hatta bu elementlerin HİÇBİR BİTKİYE ZARAR VERMİYECEK SINIRLAR İÇİNDE olmasına , birbiri ile etkileşime girmeyecek , bitki tarafından tamamının alınabilir formda olmasına özen göstermelisiniz.

Powfer bitkilerin ihtiyacı olan  30 makro ve mikro elementi içerir

Örnek BOR 1ppm (sebzelerde maximum 2ppm) in altında olmalı, üstünde zehir etkisi yapabilir, ürün kalitesini ve verimliliği düşürür, hiç olmazsa da yapraklarda sararma ,çürüme,tepe hastalığı ,kahverengi lekeler vb belirtiler gösterir. 30 makro ve mikro element için de durum aynıdır.Her biri ayrı bir öneme sahiptir. Aldığınız ürünün AĞIR METAL İÇERİĞİNİ gösteren labarotuvar tahlilerini muhakkak talep edin. Ağır Metal Yok ürünümüzde , demeleri olmadığı anlamına gelmez. “BELGELE BUNU” diye talep edin . Nitratlı gübrelerin bomba yapımında kullanımı yüzünden yasaklanması ile, 400 civarında gübre markası türedi . Bizim ürünümüzün tarihçesi denemeleri araştırma raporları 2011 yılı itibarı İLE başlamıştır.Bu tarihler, Tübitak ,bakanlık ve üniversiteler nezdinde belgelidir. FIRSATÇILARIN , bir yıllık emeğiniz, mahsülümüz, kalite ,toprakların yorgunluğu cümlelerine kanmayın. Aldığınız gübrenin İÇERİĞİNİ , ORANLARINI DETAYLI TAHLİLLERİNİ TALEP EDİN. (AKREDİTE bir Labarotuvar Şartı ile, merdiven altı tahlilleri olmasın dikkat edin) Topraklarınızı en iyi siz tanımalısınız. Yoksa DOĞRU ÜRÜNÜ BULAMAZSINIZ . Topraklar ,bitkiler KONUŞUR ASLINDA. Yeter ki dinlemesini bilin.

(Barbaros Hakan Ünal -Ziraat Müh)

#kazanç #gain #kalite #fertilizer #productivity #verimlilik #içerik #ziraat #nanotechnology #organik #gübre #sıvı

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör