• Ormina Tarım

Makro ve Mikro Elementler


Bitki besin elementleri toprak kimyasının en geniş ve önemli konularından birini oluşturmaktadır.

Bitkiler de diğer canlılar gibi yaşamlarını sürdürebilmek için farklı oranlarda çeşitli bitki besin elementlerine ihtiyaç duymaktadır. Bitkiler en azından 90 farklı elementi havadan, sudan ve topraktan absorbe etmektedir.

Bu elementlerden bir kısmı bitkinin büyüyebilmesi ve gelişebilmesi için zorunlu olarak ihtiyaç duyduğu elementlerdir, bir kısmı ise bitkinin büyüme ve gelişmesinde faydalı olan elementlerdir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde 16 ile 20 arasında değişen elementin bitkinin büyüme ve gelişmesinde zorunlu diğerlerinin ise faydalı element olduğu söylenebilir.

Her bir besin elementi bitkinin büyüme ve gelişmesini sağlayan farklı bitki fonksiyonlarına yardımcı olmaktadır.

Bu yüzden elementler, bitkilerdeki miktarlarına göre genel olarak “makro” ve “mikro” bitki besin elementleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Karbon, hidrojen, oksijen, azot, potasyum kalsiyum, fosfor, magnezyum ve kükürt makro besin elementi olarak bilinmektedir.

Mikro besin elementleri ise demir, klor, bakır, mangan, çinko, molibden, bor ve nikel’dir.

Bitkilerin beslenmesi için alması gereken makro ve mikro elementler hakkında İlyas BOLAT ve Ömer KARA tarafından hazırlanmış olan makaleyi incelemenizi tavsiye ederim.

Ziraat ile ilgilenenler için temel bilgileri içeren çok faydalı bir makale; makalenin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://dergipark.org.tr/download/article-file/307430

#makroelementler #mikroelementler #gübre #bitkibesleme #elementler

4.577 görüntüleme0 yorum